'Türkiye - İsrail görüşmeleri başladı'

İsrailli gazeteci, Dışişleri Müsteşarı'nın, Netenyahu'nun temsilcisiyle görüştüğünü iddia etti...

24.11.2012

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu'nun, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun temsilcisiyle Gazze saldırısından önce görüştüğü belirtildi. İki ülke ilişkilerinin gelişmesi için Türkiye'nin şartlarını hatırlatan diplomatik kaynaklar, Müsteşar Sinirlioğlu'nun görüşmesinin de bu anlayış çerçevesinde olduğunu kaydettiler. İsrailli bir gazeteci Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı Netenyahu'nun temsilcisinin Cenevre'de görüştüğünü iddia etti.


Ankara, İsrail'e Türkiye'nin şartlarını hatırlattı
Bu iddiaya karşılık diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesi için Türkiye'nin öne sürdüğü şartları hatırlattı. Kaynaklar, İsrail tarafı bu şartlar zemininde konuşmak istediğinde Türkiye görüşmeye hazırdır bilgisini vererek, bu doğrultuda daha önce de görüşmeler yapıldığını vurguladı.


"Şartlarımız müzakere edilmeyecek"
Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin öne sürdüğü şartların müzakereye tabii olmadığını da belirtti.
Müsteşar Sinirlioğlu'nun bu çerçevedeki son görüşmesinin Gazze saldırısından önce gerçekleştiği öğrenildi. Ayrıca görüşme talebinin İsrail'den geldiği belirtildi. Mavi Marmara saldırısında 9 Türkün öldürülmesinin ardından Türkiye İsrail ilişkileri 2'nci katip düzeyine indirilmişti. Türkiye İsrail ile ilişkilerin devamı için özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılması şartlarını kararlılıkla sürdürüyor.


  • Bu haber 69660 defa görüntülendi.
    • Başlık

      Yorum

      Yazar