Libya'da katliam

Keskin nişancılar göstericilere ateş etti, yüzlerce ölü var...

20.02.2011

Tunus'la başlayan ve Mısır'la harlanan ateş Ortadoğu'yu kasıp kavurdu. Bahreyn, İran, Irak, Yemen ve Libya isyanın adresi oldu. Gösterilerin devam ettiği Libya'da bulunan Türkler, İstanbul'a geldi. 

Libya'dan dönen inşaat mühendisi Süleyman Gündoğdu, göstericilerin Türk firmasına ait şantiyeyi basarak yaktığını söyledi.

DEHŞET ANLARINI ANLATTILAR

Gösterilerin sürdüğü Libya'dan Türk Hava Yolları'na ait uçaklarla İstanbul'a dönen Türkler, yaşadıkları dehşet anlarını anlattı. Libya'da faaliyet gösteren bir Türk inşaat firmasında çalışan inşaat mühendisi Süleyman Gündoğdu, inşaat şantiyelerinin göstericiler tarafından talan edilip yakıldığını söyledi. Cuma namazının ardından olayların büyüdüğünü aktaran Gündoğdu, elleri bıçaklı göstericilerin yağma yapmaya başladığını ifade etti.

Firmalarına ait lokal ve şantiyeyi basan göstericilere firma yetkililerinin uyarılarıyla direnmediklerini belirten Süleyman Gündoğdu, böylelikle kendilerinin fiili saldırıya uğramadığını kaydetti. Gündoğdu, Mısırda yaşanan halk ayaklanmasının Libya'daki olayları da tetiklediğini dile getirerek yağmalama olaylarına karışanların 20 yaşın altında gruplar olduğunu söyledi. Libya'dan dönen Türkler, canlarını kurtardıkları için mutlu olduklarını dile getirdi.

Yolculardan Bingazi'de bir inşaat firmasında çalışan Osman Horoz,  Bingazi'de özellikle kamu binalarına yönelik saldırılar olduğunu belirterek, ''Dün akşam da bizim kamp yerimize saldırdılar. Canımızı zor kurtardık'' dedi.

Saldırıların yabancı şirketlere karşı yoğunlaştığını söyleyen Horoz, çalıştığı iş yerinin saldırı sonucu yandığını anlattı. Horoz, şöyle devam etti: ''Yabancılara karşı saldırılar var, ancak özellikle Türklere yönelik bir saldırı yok. Tepki devlete olduğu için devlet adına çalışanlara saldırı oluyor. Genelde bir yağma var. Mesela bir Türk firmasının kamyonlarını alıp evlerinin önlerine çekmişler. Bu tür yağmayı yapanlar genelde 'çoluk çocuk' dediğimiz insanlar.''

Uçaklarla İstanbul'a gelen Türk işçiler, Harem ve Bayrampaşa İstanbul Büyük Otogar'ından otobüslerle memleketlerine gitti.

KADDAFİ, GÖSTERİLERİ BASTIRMAK İÇİN AFRİKA'DAN GANGSTERLER GETİRDİ

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gittikçe kontrolden çıkan gösterileri bastırabilmek için bazı Afrika ülkelerinden çok sayıda gangster getirttiği öne sürülüyor.

El Cezire televizyonuna konuşan aktivistler; Uganda, Çad ve diğer bazı Afrika ülkelerinden çok sayıda gangsterin para karşılığı göstericilerin üzerine salındığını iddia ediyor.

Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı kentlerin başında gelen Bingazi'de güvenlik birimleri ve keskin nişancıların göstericilerin üzerine gerçek mermilerle ateş ettiği, ölenlerin sayısının artık bilinmediği belirtiliyor.

İnsan Hakları İzleme Komitesi, Libya'da ölenlerin sayısının 84'ü bulduğunu açıklamıştı. Ancak Libya'da yönetime karşı ayaklanan göstericiler sadece Bingazi'de ölenlerin sayısının bu rakamı geçtiğini, kentte yaşananların tam bir katliam olduğunu ifade ediyor.

Kentte ölenlerin defnedilmesi için toplanan on binlerce kişiye yönelik de güvenlik birimlerinin ateş açtığı belirtiliyor. Ambulansların da yaralıları devam eden ateşten dolayı alamadığı öne sürülüyor.

Uluslar arası ajans ve televizyonlara ulaşan Libyalı aktivistler, Kaddafi'nin gücünü kaybetmemek için soykırım bile yapmaktan çekinmeyeceğini gösterdiğini ifade ediyor. Muhalifler de, Kaddafi yönetiminin başta Bingazi ve El Beyda olmak üzere pek çok kentte kontrolü tamamen yitirdiğini öne sürüyor. Kontrolün kaybedildiği kentlerde tüm polis ve iç güvenlik binalarının yakıldığı ifade ediliyor.

Gösterilerin artarak devam ettiği kentler; Bingazi, Derna, El Beyda, Ecdabiye, Kubba, Zentan, Tobruk, Trablus, Tacura, Şehat, Sedrata, Elracban, İfran, Gado, Elmerc.


 • Bu haber 66582 defa görüntülendi.
  • LIBYA

   - 22.02.2011 01:21:23
   ahmet 
   Ben su anda lıbyadayım ve ınanın burada su anda yasmak o kadarda kolay degıl allah arkadaslarıma sabır versın cunku onu yasayan bılır aksama kadar ne bır asker nede bır polıs gormedım sade ellerınde sopalar ve kasaturalarla cocuklar meydanda guvenlık sıfır noktasında allaha emanetız
  • libya olaylari 2...

   - 21.02.2011 14:09:31
   NANANANAA 
   AMAN ALLAHIM,, OKUDUKLARIMA INANAMIYORUM.....BIZIM INSANIMIZ ORDA KALAMAZ
  • akrabalarımıı bekliyoruz

   - 20.02.2011 18:45:35
   melike ataman 
   akrabalarımız kaç günden beri ordalar ve gelemiyorlar mahsur kalmışlar yaklaşık 2000 kişi olduklarını söylüyorlar ve kaç gündür açlar bu durum çok kötü haberleri izledikçe telaşımız artıyor kaç gündür uyuyamıyoruz eyer buradan seslenirseniz haber yaparsanız memnun olurum
  • libya olayları

   - 20.02.2011 13:41:48
   Hülya ÇOPUR 
   Eşim Libya da çalışan bir işçi çıkan olaylardan sonra şirketleri yağmalanıp yakılmıştır Türkiye ye getirileceği uçağı beklemektedir devletin gönderdiği kumanyalar anında bitmiş ve oradakilere de yetmemiştir iki gündür aç sandalyelerin üzerinde yerlerde yatarak beklemekteyiz diye anlatıyor uçağın gelmesine rağmen binemediklerini prosedürlerden kaynaklanan sorunlar yaşandığını anlatmaktadır tedirgin bekleyişimiz sürmektedir gelen uçaklarında herkese yetmeyeceğini söylemiştir orda yaklaşık 2000 kişiyiz burası iyice karışmış durumda demektedir bizde burada ailesi olarak gergin durumdayız devletimiz ne yapıyor bir haftadır var bu isyan ve hala Türkleri güvenli bir şekilde ülkelerine getirtemedi nasıl bir sistemleri varda orda uçak olmasına rağmen bekletiyorlar yetkililere sesimizi duyuramıyoruz dış işleri bakanlığını aradığımızda da bir cevap alamıyoruz vize işlemleri için bekletildiği söyleniyor bunları herkesin duymasını istiyorum burada biz nasıl tedirgin bir bekleyişteysek devlet yetkililerinin de işlerini düzgün yapmasını ve ailelerimize biran önce kavuşmak istiyoruz bunu haber yaparsanız memnun olurum iyi çalışmalar…
  • Başlık

   Yorum

   Yazar