Emeklilerin beklediği haber

Memurlardan sonra işçi emeklilerinin de zam oranı belli oldu...

04.07.2012

Memur emeklilerine verilecek yüzde 4 Temmuz zammından sonra işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı da belli oldu. Dün açıklanan enflasyon rakamlarına göre yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisine 6 aylık TÜFE’ye göre, yüzde 1.95 oranında zam yapılacak.

Zam sonrasında en düşük işçi emekli aylığı 869 liradan 886 liraya; en düşük Bağ-Kur emekli aylığı da 704 liradan 717 liraya çıkacak.

Tüm İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Satılmış Çalışkan, memur emeklileri ile işçi ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki maaş artışı farkının kalkması gerektiğini söyledi. Memur emeklilerine yapılacak yüzde 4 zammın kendilerine de yapılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten görüşme talebinde bulunduklarını açıkladı.

Çalışkan, 5510 sayılı yasaya göre 6 ayda gerçekleşen enflasyona göre emekli maaşlarına zam yapıldığını ancak ilgili yasa maddesinin ‘en az 6 aylık TÜFE’ oranında dediğini anımsattı. Dolayısıyla hükümetin TÜFE’nin üzerinde zam verme yetkisi bulunduğuna dikkat çekti.
Hürriyet


 • Bu haber 133002 defa görüntülendi.
  • Bozdur bozdur harca...

   - 04.07.2012 13:51:12
   Fehmi Asna 
   Hileli tüfe oranı ile zam yapsan ne olur, yapmasan ne olur... Güya millet çoğunlukla beyaz eşya alıyor, hatta parası o kadar çok ki , gemicik bile alıyor , onlar da yükselmeyince e ne yapsın hükümet zammı düşük tutuyor, haklılar canım , çok bile vermişler!
  • Başlık

   Yorum

   Yazar