Ödem söktürücü tarifler

Dr. Ayça Kaya'dan bitkisel tarifler...

25.04.2011

Sunuculuğunu Zahide Yetiş  ve Op. Dr. Aytuğ Kolankaya’nın yaptığı  Doktorum'da bugün “Kronik Kas Ağrıları ve Febromiyalji” ile “Ödem ve Şişkinlik”  konuları  ele alındı.  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Onur Tetik, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nazan Canbulat ve İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya Doktorum’un stüdyo konukları oldular.

Dr. Ayça Kaya vücudumuzda oluşan ödemin nedenlerini ve çözüm yollarını Doktorum‘da anlattı. İşte Dr. Ayça Kaya'dan ödem atıcı tarifler...

ÖDEM ATAN YEŞİL İKSİR:
 4 SU BARDAĞI SU, 1 TANE YEŞİL ELMA, YARIM DEMET MAYDONOZ, 1 YEMEK KAŞIĞI YEŞİL ÇAY, BİR KAÇ DAL NANE, 1 TANE LİMON SUYU.

YAPILIŞI: SU, MAYDANOZ , YEŞİL ELMA, NANE VE YEŞİL ÇAY 10 DAKİKA KAYNATILIR. SERVİS YAPILIRKEN LİMON SUYU İLAVE EDİLİR.

ÖDEM SÖKÜCÜ ÇORBA: 1 TANE KABAK, 1 TANE HAVUÇ, 1 PATATES,  250 GRAM ISPANAK, 1 TANE KURU SOĞAN, YARIM BAĞ MAYDONOZ, 1 YEMEK KAŞIĞI BULGUR, 1 YEMEK KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI.

YAPILIŞI: 1 soğan ve 1 havuç rendelenir, zeytinyağı ile çevrilir. Kabak, patates rendesi de ilave edilir. Malzemeler yumuşayınca üzerine su eklenir. Su kaynayınca ince doğranmış ıspanak, maydanoz ve bulgur ilave edilir.

ÖDEM SÖKEN SALATA TARİFİ:
250 Gram taze ıspanak yaprağı, 2 adet yeşil soğan, yarım bağ tere, yarım bağ maydanoz, birkaç dal taze nane,  4  yemek kaşığı bulgur, 3 dilim taze ananas, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1/2 limon suyu, 1 yemek kaşığı nar ekşisi.

YAPILIŞI:  bulgur ayrı bir kapta sıcak su ile ıslatılır. Bütün malzeme ince ince doğranır. Islatılmış bulgur eklenir. Zeytinyağı, nar ekşisi, limon suyu karıştırılarak üzerine sos yapılır.

ÖDEM ATAN YEŞİL İKSİR TARİFİ İÇİN: 
4 SU BARDAĞI SU, 1 TANE YEŞİL ELMA, YARIM DEMET MAYDONOZ, 1 YEMEK KAŞIĞI YEŞİL ÇAY, BİR KAÇ DAL NANE, 1 TANE LİMON SUYU

YAPILIŞI: HEPSİNİ BİR TENCEREDE KAYNATIN.

ÖDEM SÖKÜCÜ BİR GÜNLÜK DİYET:
(ÖZELLİKLE HANIMLAR İÇİN ADET ÖNCESİ ŞİŞLİKLERDE TAVSİYE EDİLİR)

SABAH: 1 kutu probiyotikli yoğurt,  2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 dilim ananas ve 2 tane ceviz.

ARA: 1 Fincan bitki çayıÖĞLEN: 1 Porsiyon tavuk veya balık ızgara yanında büyük bir yeşil salata, 1 bardak kefir, 2 dilim tuzsuz ekmek

ARA: 2 tane grisini, 1 dilim az yağlı az tuzsuz beyaz peynir, 1 tane kivi

AKŞAM: 1 Kase sebze çorbası,1 dilim ekmek, yumurtalı  semiz otu veya ıspanak yemeği, 1 dilim ekmek, cacık.      

NOT: Rahatsızlığı olanlar mutlaka doktoruna danışmalıdır.


  • Bu haber 1151172 defa görüntülendi.
    • Başlık

      Yorum

      Yazar