Dün gece neler yaşandı?

'Saldırılar durdurulamadı, fişi çektiler'

28.04.2012
Dün gece yaşanan yaklaşık iki saatlik internet kesintisinin, Anonymous ve RedHack saldırılarını durdurmak için yapıldığı iddia edildi. Türk Telekom ise bu iddiaları yalanladı.

Dün 22.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık iki saat süren internet bağlantı sorunu gecenin en önemli gündem maddesi oldu.

Tüm TTNET abonelerinin internet bağlantısı koparken diğer servis sağlayıcılarda hemen hemen hiç sorun yaşanmadı. Hatta TTNET de dahil olmak üzere 3G bağlantılar normal bir şekilde devam etti.

Ancak sosyal medyada yer alan bazı yorumlara göre, kısa süreli diğer operatörlerde de sorunlar yaşandı.

TTNET kesinti ile ilgili resmi bir açıklama yapmazken RedHack Grubu (Kızıl Hackerlar) ilginç bir iddia ortaya attı.

RedHack, kesintinin Türkiye'de resmi kurumlara yönelik bir siber saldırı nedeniyle gerçekleştiğini öne sürdü.

Anonymous Grubu'nun RedHack'e destek vermek amacıyla TTNet, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Yargıtay'a dün gece itibariyle bir saldırı başlattığı belirtildi.

İddiaya göre bu saldırılar sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı'nın sistemleri çökertildi, bu saldırılarla baş edilemeyince de Türkiye İletişim Başkanlığı (TİB), internet yurt dışı çıkışları kapattı.

Yine RedHack'e göre Anonymous'un saldırısına karşı alınan bu önlemden sonra kendi grupları yurt içinden saldırıyı devam ettirdiler, TİB de bu noktada 'fişi çekerek' tüm ADSL bağlantılarını kapattı. Böylece dün gece tüm Türkiye'de yaşanan internet bağlantı sorunu ortaya çıktı.

TELEKOM YALANLADI

Türk Telekom ise fiber altyapının yayılımı ve her noktaya ulaştırılmasına aracılık eden MPLS (Multi Protocol Label Switching) sisteminin kurulumu sırasında bir sorun çıktığını ve bu yüzden ülke genelinde birçok ilde kesinti yaşandığını açıkladı.

  • Bu haber 165645 defa görüntülendi.
    • Başlık

      Yorum

      Yazar